Nákup historického vozidla nemusí být jen pro radost, ale může se stát také výnosnou investicí.

04.01.2014 13:25

Nákup historického vozidla nemusí být jen pro radost, ale může se stát také výnosnou investicí. Veterány totiž patří mezi komodity, u nichž časem roste jejich hodnota. Je třeba však pečlivě vybírat konkrétní modely. Počet majitelů těchto vozidel narůstá, na druhou stranu přitom klesá množství nadšenců, kteří si koupí vrak a sami si jej dávají v garáži dohromady.Odborníci se shodují, že prakticky nezáleží na tom, zvolí-li zájemce jako předmět své investice historický motocykl či automobil. Většinou platí, že motocykl představuje mnohem menší náklady na uskladnění. V případě, že jeho majitel nemá garáž nebo jiný vhodný prostor, může jej na čas uložit i v obývacím pokoji. 

Pro historický automobil je vhodná garáž se stálou teplotou nad pět stupňů. Ideální je pak možnost vystavit takové vozidlo v autosalonu nebo muzeu veteránů. 
Pokud majitel nechce, aby vozidlo ztrácelo svou hodnotu, v žádném případě nesmí stát venku.Odborníci se vesměs shodují, že za výhodnou investici mezi motocykly lze považovat téměř jakýkoliv předválečný čtyřtakt. U automobilů zase mezi osvědčené patří MG, Rover, Morris, ale také český kabriolet Škoda Felicia. Náklady na pořízení těchto veteránů se pohybují od 100 tisíce korun.

Ve vyšší cenové hladině, tedy s investicí vyšší než půl milionu korun, jsou oblíbené značky jako Alvis, Rolls-Royce, předválečné BMW, Horch, z českých pak model Tatra 87.
Možnosti kupců jsou omezeny nejenom jejich finančními prostředky, ale také podmínkami na trhu. Obecně platí, že zahraniční vozidla bývají dražší než domácí, jejich nabídka je však širší a zhodnocení investice vyšší.
Původní cena za nákup historického vozidla se odvíjí od jeho technického stavu. Renovování vozidla není vždy nutné, ale poměrně výrazně zhodnotí investice. Může se stát, že s novým lakem za sto tisíc korun se konečná cena vozidla navýší o několikanásobek tohoto nákladu.
Veterány je možné nakoupit v České republice i v cizině. Zájemci se mohou obrátit na specializované firmy, nakupovat v bazarech, na inzerát, ale i na speciálních aukcích. Nejvíce aukcí veteránů probíhá ve Velké Británii a v Monte Carlu. Aukční síně zde zpravidla ručí za deklarovaný stav a původ vozidla. U koupi zahraničních historických automobilů, které chce zájemce dále restaurovat, je však důležité znát jejich minulost.